Závěrečná zpráva z INAS Evropských letních her v Paříži
Evropských her se zúčastnily reprezentační týmy z 23 zemí, v celkovém počtu 1000 účastníků.
Soutěže proběhly v 8 sportech - cyklistice, plavání, tenisu, stolním tenisu, atletice, basketbalu, pozemním hokeji a veslování. Pétanque zde vystupoval jako sport ukázkový. Cyklisté a tenisté navíc měli vypsané svoje soutěže jako mistrovství světa.
Česká reprezentace byla jmenovitě zastoupena v těchto sportech:
Cyklistika - Vladislav Gitller, trenér: Petr Gašpar.
Plavání - Adéla Miková, Vladimír Hlaváč, trenérky: Alexandra Müller a Alena Erlebachová.
Stolní tenis - Denisa Macurová, Jana Feixová, Marcela Červeňáková, Květoslava Telváková, Ondřej Vitvar, Jan Pokuta, Pavel Richter, Lukáš Schauer, trenéři: Andrea Macurová, Miloslav Macura.
Tenis - Ondřej Sedliský, Josef Hus, Jakub Jerhot, Jiří Humhal, trenéři: Jiří Jerhot, Pavla Vildová a Karel Humhal.
Souhrnné hodnocení sportů
Čeští sportovci přivezli z premiérového ročníku INAS letních evropských her celkem 12 medailí včetně dvou zlatých. Češi uspěli jak v individuálních závodech, tak mezi týmy. O oba nejcennější kovy se postaral plavec Vladimír Hlaváč, velmi úspěšným sportovcem je s pěti medailemi tenista Ondřej Sedliský, kdy jeho úspěchy jsou i v rámci celosvětové konkurence.
Plavání
Hned první soutěžní den se česká výprava radovala z medaile, a to té nejcennější. Vladimír Hlaváč vybojoval tato umístění:
1. místo na 50 m volným způsobem
1. místo na 50 m prsa
2. místo na 100 m prsa
2. místo na 50 m motýlek.
Do plavecké sbírky medailí přispěla i Adéla Míková:
3. místo na 400 m polohový závod.
Tenis
Nejúspěšnější z tenistů byl Ondřej Sedliský, který cenných kovů získal pět a potvrdil tak skvělou formu. Získal umístění v těchto soutěžích:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy.
Ve čtyřhře s Jiřím Humhalem:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy.
V týmech s Josefem Husem:
3. místo na Mistrovství Evropy
Josef Hus (s Ondřejem Sedliským)
3. místo na Mistrovství Evropy (tým)
10. místo na MS (jednotlivci)
Jiří Humhal vyhrál kolo útěchy.
Ve čtyřhře s Ondřejem Sedliským:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy.
Stolní tenis
Mužský i ženský tým stolních tenistů získal bronzové medaile. V soutěžích dvouher a čtyřher odehráli naši stolní tenisté kvalitní a mnohdy velmi vyrovnaná utkání, ale na medaile bohužel nedosáhli. Utkání ve skupině se podařilo vyhrát Janu Pokutovi, Ondřeji Vitvarovi, Denise Macurové a Pavlu Richterovi. Tato vítězství však nestačila na postup ze skupiny a bohužel žádnému páru českých stolních tenistů se nepodařilo probojovat ze čtvrtfinále do semifinále v soutěžích čtyřher.
Cyklistika
Mezi cyklisty měla Česká republika jediného zástupce. Vladislav Gitller v individuálním závodě na 15 km obsadil jedenácté místo a v silničním závodě na 66 km byl osmý v první polovině startovního pole.
Souhrnné hodnocení Evropských her
Negativní stránkou her bylo organizační zajištění, které bylo předmětem řady kritických připomínek od zúčastněných delegací.
V Paříži se v době Evropských her také rozhodovalo o pořadatelství Evropských sportovních her 2022. Jedním z uchazečů byla i Česká republika zastoupená ČSMPS. Pořadatelství však získala konkurenční nabídka z Polska, takže uvidíme, jak se organizátorské role dalších velkých akcí zhostí australské Brisbane na Global Games 2019 a polský Krakov na European Games 2022.
Evropské hry je možné z pohledu české reprezentace hodnotit jako úspěšné - získané úspěchy, sehrané týmy a vzájemná spolupráce předčily nedostatky, které hry provázely. Doufám, že u českých účastníků her budou s odstupem času převažovat ty pozitivní zážitky.
Poděkování tímto patří všem účastníkům, sportovcům i trenérům, nejen za získané úspěchy, dobré rady trenérů, dlouhodobou přípravu, ale i za vzornou reprezentaci, týmovost, spolupráci a celkovou pohodovou atmosféru, která v českém týmu panovala.
Lucie Francová